MELEAGER
1 vote, 3.00 avg. rating (68% score)

edukacja (39)W Etolii panował król Ojneus, którego żona, piękna Altea uczyniła go najszczęśliwszym mężczyzną na świecie, gdy urodziła mu syna Meleagera. Po jego urodzeniu, Altea miała dziwny sen. Śniło jej się, że boginie przeznaczenia Mojry i każda z nich wróżyła jej synowi: jedna – dzielność, druga – niezwykłą siłę, trzecia, że ciało będzie miał odporne na wszelkie rany, a żyć będzie tak długo jak długo nie spali się głownia leżąca właśnie na ognisku. Matka Meleagera obudziła się i zabrała z ogniska głownię, ugasiła ją i ukryła głęboko w zamkniętej skrzyni.
Meleager wyrósł na pociechę rodzicom. Jego ojciec składał ofiary dziękczynne za wszystko dobro, które go spotykało. Wszystkim bogom składał te ofiary, ale pewnego razu zapomniał o Artemidzie? bogini bardzo się rozgniewała i wpuściła do królestwa Ojneusa olbrzymiego dzika, który pustoszył pola, niszczył chaty a nawet ludzi pożerał. Meleager bardzo chciał ojczyznę wybawić od tego nieszczęścia, więc ogłosił wielkie łowy?na jego zaproszenie przybyli bardzo znani bohaterowie: Tezeusz, Kastor i Polideukes, Nestor i wielu innych.
Przybyła też dzika dziewczyna Atalanta, która wystrzeliła pierwszą strzałę i dzięki niej zakochany Meleager zabił dzika?podarował jego głowę Atalancie, czemu sprzeciwili się wujowie Meleagera, których w kłótni zabił. Jego matka, gdy dowiedziała się o tym, wyciągnęła ukrytą głownię i rzuciła do ognia?a jej syn umarł w chwili, gdy drewno się spaliło?

Zobacz także pozostałe wpisy o nauce:

Author:

Related Post

Roślina na u

Nie tylko nauka

Angielski w Krakowie

top