Portal biologiczny
1 vote, 3.00 avg. rating (68% score)

Portal biologiczny (10)Portal biologiczny może być potężną kopalnia wiedzy. Można dowiedzieć się na nim wielu różnych, ciekawych rzeczy nie tylko o organizmach ludzkich i zwierzęcych czy roślinnych, ale tez zjawiskach astronomicznych, geologicznych. Chciałam jednak skupić się na opisaniu wykorzystania lasera w Kosmosie, gdyż robi duże wrażenie.
Laser umożliwia mierzenie odległości sięgających wielu kilometrów z milimetrową precyzją. Na przykład pracownicy Politechniki Warszawskiej skonstruowali i zbudowali urządzenie, dzięki któremu mogli zmierzyć wysokość sztucznego satelity na orbicie o wysokości 2000 kilometrów z dokładnością do 8 milimetrów. Dodatkowo taki laser umożliwia ciągły pomiar zmiennej odległości Księżyca. W łączności i nawigacji lotniczej stosowany jest promień laserowy, potrafiący przenosić równocześnie tysiące rozmów telefonicznych i programów radiowych i telewizyjnych.
Laser przyczynił się także do kradzieży – w 1980 roku obrabowano bank za jego pomocą. W londyńskim banku Holborn Circus wycięto laserowym promieniem zamki sejfów.

Zobacz także pozostałe wpisy o nauce:

Author:

Related Post

Roślina na z

Nie tylko nauka

Szkolenia bhp

top