W najbliższy weekend Teatr Jaracza zaprasza na prapremierę spektaklu opartego na powieści „Internat” autorstwa Serhija Żadana. Ten ukraiński pisarz, znany z poruszających historii, w swojej książce ukazuje brutalną rzeczywistość wojenną, gdzie codzienność i konflikt zbrojny przenikają się w sposób wyjątkowo dramatyczny. Co istotne, Serhij Żadan osobiście weźmie udział w premierze, co dodaje wydarzeniu szczególnego znaczenia i podnosi jego rangę.

Wojna oczami zwykłych ludzi

Fabuła „Internatu” skupia się na nauczycielu Paszy, który w czasie wojny wyrusza na niebezpieczną wyprawę, by odnaleźć swojego siostrzeńca w internacie. Podróż ta, początkowo wydająca się zwykłą misją, przeradza się w głęboką wędrówkę przez świat pełen chaosu i moralnych rozterek. Żadan nie opowiada o wojnie jako heroicznej przygodzie, lecz jako o serii trudnych wyborów, przed którymi stają zwykli ludzie, próbując zachować człowieczeństwo.

Emocje i wyzwania na scenie

Adaptacja teatralna „Internatu” koncentruje się na emocjonalnych zmaganiach postaci i ich metodach przetrwania w trudnych czasach. Dramaturg Paweł Sztarbowski, odpowiedzialny za przeniesienie powieści na scenę, zauważa, że teatr jest doskonałym medium do ukazania ludzkich emocji i relacji. Jego zamiarem jest ukazanie, że nawet w najtrudniejszych momentach można walczyć o podstawowe wartości i międzyludzkie więzi.

Odtwórca roli Paszy, Sambor Czarnota, podkreśla, że spektakl odsłania przed widzami destrukcyjny wpływ wojny na społeczeństwo. Jego postać, początkowo zagubiona i obojętna, zaczyna dostrzegać skomplikowaną rzeczywistość wokół siebie. To historia o niemocy, ale także o próbach jej przezwyciężenia, co stanowi dla aktora unikalne wyzwanie.

Refleksja nad odpowiedzialnością

Spektakl reżyseruje Paweł Łysak, dyrektor Teatru Jaracza, który podkreśla, że choć temat wojny jest powszechnie znany, to spektakl ma skłonić do refleksji nad odpowiedzialnością. Łysak wierzy, że kluczem do przetrwania jest drugi człowiek, a teatr może przypominać o tym ważnym przesłaniu.

W obsadzie spektaklu znajdują się uznani aktorzy, tacy jak Kacper Męcki i Ewa Audykowska-Wiśniewska. Adaptację i dramaturgię opracowali Paweł Sztarbowski i Łukasz Chotkowski, a za scenografię odpowiadają doświadczeni specjaliści.

Teatr Jaracza pragnie również zbliżyć się do społeczności ukraińskiej, planując tłumaczenie wybranych spektakli na język ukraiński oraz przygotowanie odpowiednich materiałów informacyjnych. Jest to krok w kierunku większego zaangażowania ukraińskiej publiczności w działalność teatru.

Wydarzenia edukacyjne i społeczne

Serhij Żadan, znany nie tylko jako pisarz, ale i aktywny społecznie wolontariusz, oprócz udziału w premierze, weźmie udział w spotkaniu poprzedzającym spektakl. Wydarzenie towarzyszy program działań edukacyjnych, w tym warsztaty dotyczące migracji i granic, które poprowadzi Rafał Górski z Instytutu Spraw Obywatelskich. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się wojnie i migracji nie tylko jako zjawiskom geopolitycznym, ale także osobistym doświadczeniom.

Dodatkowym wydarzeniem będzie premiera belferska, połączona z dyskusją na temat roli edukacji w sztuce. Teatr planuje również interaktywne działania z lokalną społecznością, takie jak tworzenie map bezpieczeństwa w Łodzi i organizowanie spacerów po wytyczonych przez mieszkańców ścieżkach. Te inicjatywy mają na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty i zrozumienia w trudnych czasach.

Spektakl „Internat” w Teatrze Jaracza nie tylko przybliży widzom złożoność wojennej codzienności, ale również stanie się punktem wyjścia do refleksji nad wartościami i odpowiedzialnością w niespokojnych czasach. Dzięki różnorodnym wydarzeniom towarzyszącym, teatr angażuje się w budowanie mostów między społecznościami, pokazując, że sztuka ma siłę łączyć ludzi w obliczu trudności.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego