W najbliższą niedzielę mieszkańcy Łodzi i sympatycy dzielnicy Bałuty będą mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które zapowiada się jako jedno z najciekawszych lokalnych spotkań tej jesieni. „Bałuty na fleku” – inicjatywa przygotowana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Radę Osiedla Bałuty-Doły – stawia na integrację sąsiedzką, prezentację różnorodności kulturowej oraz aktywne poznawanie dziedzictwa tej niezwykłej części miasta.

Inspiracja lokalną tożsamością – czym są „Bałuty na fleku”?

Hasło wydarzenia odwołuje się do unikatowego języka Bałut – „być na fleku” oznacza pozostawać w dobrej formie, prezentować się elegancko, bez względu na wiek czy upływ czasu. Organizatorzy wykorzystali ten motyw, żeby pokazać, że Bałuty są dzielnicą żywą, otwartą na nowe pomysły, a jednocześnie mocno zakorzenioną w tradycji. Dzięki temu program imprezy łączy elementy przeszłości z nowoczesnością, a uczestnicy mogą odkrywać Bałuty z innej perspektywy.

Zwiedzanie z przewodnikiem – spacer po najciekawszych zakątkach Bałut

Punktualnie o 10:00 rozpocznie się spacer prowadzony przez Justynę Tomaszewską, znaną w sieci jako Just Łódź. Trasa pozwoli lepiej poznać historię i współczesność Bałut-Dołów – od Parku Ocalałych, przez malownicze brzegi Łódki, aż po zabytkowe kamienice i charakterystyczne murale. Każdy przystanek będzie okazją, by dowiedzieć się więcej o miejscach, które na co dzień mijamy w pośpiechu.

Spacer zakończy się wspólnym śniadaniem przygotowanym przez lokalną cukiernię Empatia Sweet. To moment na odpoczynek, rozmowy przy kawie oraz wymianę spostrzeżeń o dzielnicy.

Debata o wyzwaniach osiedla – czas na głos mieszkańców

Od 12:30 przewidziano panel dyskusyjny „Cztery koła na Dołach!”. Biorą w nim udział przedstawiciele Rady Osiedla Bałuty-Doły, którzy przedstawią najważniejsze potrzeby i oczekiwania mieszkańców. To ważna część programu – otwarta wymiana opinii sprzyja budowaniu relacji sąsiedzkich i szukaniu rozwiązań dla codziennych problemów, takich jak komunikacja, dostęp do zieleni czy rozwój infrastruktury.

Kulturalne popołudnie – muzyka, film i spotkania

Kolejna część wydarzenia rozpocznie się o 14:30 koncertem Michała Zielenia – artysty znanego z nastrojowych, autorskich utworów, w tym „Zapachu róży”. Na scenie pojawi się także Łukasz z Bałut, którego filmy i opowieści pozwolą uczestnikom zanurzyć się w artystyczną atmosferę dzielnicy i zobaczyć jej codzienność oczami twórców związanych z tym miejscem.

Targi i atrakcje dla całych rodzin – rzemiosło, muzyka i animacje

Od godziny 10:00 aż do 16:00 na uczestników czeka strefa targowa – to szansa, by poznać lokalnych rzemieślników i zaopatrzyć się w oryginalne produkty tworzone na Bałutach. O muzyczną oprawę zadba DJ Helter, a dzieci będą mogły wziąć udział w animacjach przygotowanych przez harcerzy z Hufca Łódź-Bałuty „Promienistych”. Program został pomyślany tak, aby każdy – niezależnie od wieku – znalazł coś dla siebie i poczuł się częścią tutejszej wspólnoty.

Wydarzenie „Bałuty na fleku” to nie tylko okazja do świętowania lokalnej kultury, ale przede wszystkim praktyczna lekcja współpracy i otwartości. Łącząc spacer historyczny, debatę społeczną, koncert, projekcje filmowe oraz targi, organizatorzy stawiają na dialog i bliskie relacje sąsiedzkie. Dzięki temu mieszkańcy mogą lepiej zrozumieć swoją dzielnicę, a odwiedzający przekonać się, jak atrakcyjne, różnorodne i gościnne potrafią być współczesne Bałuty.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi