Nadchodzące miesiące przyniosą znaczące zmiany w infrastrukturze drogowej województwa łódzkiego, obejmując takie miejscowości jak Pabianice i Bełchatów. Główne inwestycje koncentrują się na poprawie bezpieczeństwa pieszych oraz kierowców, co jest priorytetem dla lokalnych władz. W Bychlewie, przy drodze wojewódzkiej nr 485, planowane jest doświetlenie przejścia dla pieszych obok przystanku autobusowego i domu ludowego, a także budowa chodnika, co pozwoli na bezpieczne poruszanie się pieszych w tej okolicy.

Podniesienie standardów bezpieczeństwa dzięki nowoczesnemu oświetleniu

W Bełchatowie modernizacja obejmie jeden z kluczowych punktów miasta – skrzyżowanie ulic Sienkiewicza i Krótkiej, gdzie znajdujący się w pobliżu hipermarket generuje duży ruch pieszy i samochodowy. Wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia w tej lokalizacji znacząco poprawi widoczność po zmroku, co stanowi integralną część strategii samorządu województwa łódzkiego ukierunkowanej na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Przetargi i planowany harmonogram realizacji

Obecnie trwa procedura przetargowa, której celem jest wyłonienie wykonawców tych strategicznych prac. Samorząd województwa łódzkiego planuje zakończyć inwestycje jeszcze w tym roku, co podkreśla ich zaangażowanie w szybkie podniesienie standardów infrastruktury drogowej. Realizacja tych projektów poprawi nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort podróżowania w regionie, który dynamicznie się rozwija.

Inwestycje drogowe na horyzoncie

Perspektywy na kolejne lata obejmują ambitne projekty infrastrukturalne zaplanowane na lata 2026–2029. W 2026 roku województwo ma przeznaczyć aż 410 mln zł na budowę około 50 kilometrów nowych dróg, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i usprawnienia komunikacji. Kontynuacja modernizacji w kolejnych latach będzie kluczowym krokiem ku poprawie jakości życia mieszkańców.

Odnawianie nawierzchni jako kluczowy element strategii

Jednocześnie realizowane będą projekty związane z unowocześnianiem istniejących nawierzchni drogowych. Na 2026 rok zaplanowano przeznaczenie 30 mln zł na odnowienie 40 kilometrów dróg wojewódzkich. Te inwestycje mają na celu nie tylko poprawę jakości jazdy, ale także zwiększenie trwałości dróg, co jest niezbędne z uwagi na rosnące natężenie ruchu. Ta długofalowa strategia wskazuje na zrównoważony rozwój infrastruktury drogowej w regionie.

Podsumowując, planowane inwestycje w województwie łódzkim są częścią kompleksowej strategii poprawy infrastruktury drogowej, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Z uwagi na dynamiczny rozwój regionu, takie działania są niezbędne, by sprostać rosnącym wymaganiom i zapewnić lepsze warunki życia dla wszystkich jego obywateli.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego