Kto w czasie wycieczki po Łodzi zajrzy na ulice Piotrkowską, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem wielu ciekawych pomników. Tworzą one Galerię Wielkich Łodzian, której głównym celem jest przypominanie o tych mieszkańcach miasta, którzy rozsławili Łódź i odegrali w jej dziejach wyjątkowo ważną rolę. Co warto wiedzieć na temat tej galerii? Z jakimi postaciami można się tu spotkać?

Najstarszym pomnikiem – ławeczką, z jakim można się spotkać podczas spaceru po ulicy Piotrkowskiej, jest Ławeczka Tuwima. Odsłonięta w 1999 roku, przypomina poecie, który w dziejach łódzkiej kultury odegrał bardzo ważną rolę. Uwagę turystów przyciąga też Fortepian Rubinsteina, znanego pianisty, który urodził się w 1887 roku w Łodzi. Galeria Wielkich Łodzina przypomina też o Stefanie Jaraczu, założycielu Teatru Ateneum w Warszawie, przez wiele lat związany z teatrem w Łodzi. Do dziś w mieście działa Teatr im. Stefana Jaracza, będący najstarszą sceną w Łodzi. Warto też zwrócić uwagę na Pomnik Lampiarza, bezimiennego elektryka. W ten sposób w 2007 roku postanowiono uczcić setną rocznicę powstania pierwszej elektrowni na terenie miasta. To słynna EC1, w której dziś mieści się m.in. nowoczesne Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki EC1.

Stary Rynek w Poznaniu

W Galerii Wielkich Łodzian pojawia się też pomnik zwany Kufrem Reymonta- laureata literackiej Nagrody Nobla, któremu sławę przyniosła m.in. powieść „Ziemia Obiecana”. Powieść ta pięknie przedstawiła życie przemysłowej Łodzi oraz jej wielokulturowość, a jej bohaterowie: Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum oraz Żyd Moryc Welt, stają się symbolami dawnej Łodzi. Do przemysłu, łódzkich fabrykantów i literackiej „Ziemi Obiecanej” nawiązuje też pomnik Twórcy Łodzi Przemysłowej, przedstawiający tak ważnych dla gospodarki tego miasta bohaterów, jak Izrael Poznański (Żyd), Karol Wilhelm Scheibler (Niemiec) oraz Henryk Grohman (przedstawiciel rodziny mogącej się pochwalić niemieckim pochodzeniem i wielkim przywiązaniem do Polski).

Dzięki Galerii Wielkich Łodzian, każdy spacer po ulicy Piotrkowskiej może się przemienić w wyjątkową lekcją historii. W jej trakcie można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat tych osób, które w dziejach miasta odegrały bardzo ważną rolę i rozsławiły Łódź w całym kraju.