Niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej, złe nawyki żywieniowe czy zbyt częste sięganie po używki może prowadzić do próchnicy. Jeśli zignorujemy ten problem, to próchnica przeniknie głębiej i w końcu doprowadzi do poważnego zapalenia miazgi zębowej. Wtedy może być już za późno na zwykłe wypełnienie ubytku i koniecznie okaże się poddanie zabiegowi leczenia kanałowego, nazywanego również leczeniem endodontycznym. Na czym ono polega? Na jakie objawy zwracać uwagę, aby uniknąć potrzeby leczenia kanałowego?

Czym jest zapalenie miazgi zębowej?

Nazwę leczenie kanałowe często stosuje się naprzemiennie z leczeniem endodontycznym. Endodoncja to dział stomatologii specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób miazgi zębowej. Miazga wypełnia jamę naszego zęba – jest niezwykle bogato unerwiona, pełni więc funkcję czuciową, czyli rejestruje ból i inne bodźce. Można się więc łatwo domyśleć, że zapalenie miazgi zębowej to dolegliwość wyjątkowo bolesna i niekomfortowa, z czasem praktycznie uniemożliwiając normalne, codzienne funkcjonowanie. Zapalenie miazgi zęba jest wywoływane zaawansowanym staniem próchnicy. Kiedy wszystkie inne metody leczenia stomatologicznego zawodzą ostatecznym krokiem służącym wyleczeniu zapalenia miazgi zębowej jest leczenie kanałowe.

Objawy wskazujące na konieczność leczenia

Należy pamiętać, że zabieg leczenia kanałowego to ostateczny krok w procesie walki z próchnicą – im wcześniej zareagujemy na niepokojące objawy, tym większa szansa, że zabieg nie będzie koniecznością. Pierwsze, co da się nam we znaki to ból zęba: miazga zębowa jest silne unerwiona, toteż pojawienie się w niej stanu zapalnego będzie mocno odczuwalne. Ból będzie miarowo narastał, utrudniając spożywanie pokarmu i spanie, promieniując na resztę twarzy. Przy zapaleniu miazgi na dziąśle może pojawić się przetoka, czyli ropna krosta.

Należy również zwracać uwagę na to, czy nasze dziąsła zaczynają puchnąć lub zmieniać kolor na szarawy. Ząb dotknięty infekcją będzie luźniej osadzony w dziąśle i stanie się ruchomy przy dotyku. Obserwując nasze zęby w lustrze będziemy mogli również zauważyć widoczny, głęboki ubytek. W przypadku występowania któregokolwiek z objawów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, aby mógł on postawić właściwą diagnozę i zdecydować o potrzebie leczenia.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Podczas zabiegu leczenia kanałowego zadaniem stomatologa jest usunięcie z chorego zęba uszkodzonych tkanek, a następnie wypełnienie ubytku specjalnym materiałem. Chociaż wokół tego zabiegu wciąż krążą mity, jakoby był niezwykle bolesny i nieprzyjemny, to nie należy się go obawiać – współczesne postępy w dziedzinie stomatologii gwarantują, że leczenie kanałowe jest niezwykle skutecznym procesem przeprowadzanym pod wpływem znieczulenia miejscowego dla maksymalnego komfortu pacjenta. Jak krok po kroku wygląda zabieg leczenia kanałowego? Przed samym zabiegiem dentysta wykonuje zdjęcie rentgenowskie chorego zęba. Właściwe leczenie kanałowego rozpoczyna się od nałożenia na ząb kawałka lateksu zwanego koferdamem.

Dzięki temu bakterie z zęba nie będą przedostawały się do jamy ustnej. Następnie stomatolog dokładnie wyczyści ząb z zainfekowanej miazgi przy pomocy specjalnych narzędzi. Pomocny staje się tutaj mikroskop endodontyczny, dzięki któremu dentysta może łatwiej ustalić długość kanałów zęba, co pomoże w zwiększeniu skuteczności zabiegu. Przy pomocy płynów dezynfekujących stomatolog oczyszcza kanały zęba z wszelkich pozostałych bakterii, a następnie wysusza je przed przejściem do ostatniego etapu leczenia kanałowego – wypełnienia.

Wypełniając kanały specjalnym materiałem dentysta odbudowuje struktury zęba. Leczenie kanałowe może być finansowane w ramach NFZ – najlepiej wyszukać w Internecie hasła „leczenie kanałowe + Twoje miasto”, na przykład „leczenie kanałowe Warszawa” czy „leczenie kanałowe Łódź” aby dowiedzieć się więcej. Postaw na najlepszego dentystę w Łodzi