BERLIN (NIEMCY)

W stolicy Niemiec na bulwarach, placach, wąskich uliczkach i w muzeach odbywa się około sześćdziesięciu jarmarków świątecznych. Jednym z obowiązkowych jarmarków świątecznych w Niemczech jest ten przed barokowym Pałacem Charlottenburg. Z zamkiem w tle jest jednym z najpiękniejszych w stolicy Niemiec. Można tu kupić wysokiej jakości wyroby rękodzielnicze i biżuterię, a stragany są ogrzewane, co jest mile widziane w okresie świątecznym w Berlinie. Jarmark odbywa się od 26 listopada do 26 grudnia.

BELFAST (IRLANDIA PÓŁNOCNA)

Stolica Irlandii Północnej jako jedna z pierwszych w Europie otwiera swój jarmark świąteczny. W środowisku, w którym ścierają się przekonania religijne, ten tradycyjny rynek jest świątecznym i ujmującym miejscem spotkań. Oprócz typowych straganów ze świątecznymi przedmiotami i prezentami, w Belfaście odbywają się wycieczki z przewodnikiem po Zamku, którym o tej porze roku towarzyszy pyszna degustacja herbaty i tradycyjnych ciast, stoiska rzemieślnicze i koncerty. Jarmark ma miejsce w datach 17 listopada – 22 grudnia.

RYNEK W ZAGRZEBIU (CHORWACJA)

Główny jarmark świąteczny w stolicy Chorwacji znajduje się w samym sercu miasta, na ogromnym placu Króla Tomisława, naprzeciwko dworca kolejowego. Wspaniałe lodowisko jest jego główną atrakcją. W pobliżu można posłuchać kolędowania na świeżym powietrzu w monumentalnym Pawilonie Muzycznym wybudowanym w 1891 roku. Ponadto u stóp zagrzebskiej katedry, w północnej części miasta, znajduje się ciekawa żywa szopka, która zaskakuje zwiedzających. A jeśli będziecie mieli szczęście odwiedzić miasto w adwencie, oprócz wędrówki po licznych straganach sprzedających żywność, rękodzieło, gorące napoje itp. nie przegapcie typowych dla tego kraju słodyczy: licitari, ciasteczek miodowych, paprenjaci, ciasteczek pieprzowych itp.

POZNAN (POLSKA)

Kilka ciekawostek czyni ten rynek miejscem szczególnym. Pierwszą ciekawostką jest lokalizacja, na kultowym Rynku i Placu Wolności. Pełna uroku syjamska sceneria z drewnianymi straganami i świąteczną atmosferą, z diabelskim młynem jako nowoczesną ikoną. Druga ciekawostka to festiwal rzeźby lodowej na Starym Rynku. Jakie inne jarmarki w Polsce warto zobaczyć? Sprawdź: https://www.niewierze.pl/najlepsze-jarmarki-bozonarodzeniowe-w-polsce-koniecznie-musisz-je-zobaczyc/

DREZNO (NIEMCY)

Każdy główny plac ma swój własny rynek z drewnianymi straganami, muzyką, światłami i rozrywką. Jednak jeden z nich jest wyjątkowy. To Striezelmarkt na placu Altmarkt, targ, który zachowuje swoją autentyczność od 1434 roku. Jego głównymi wyróżnikami, oprócz wymarzonego położenia, są piramida schodkowa Erzgebirge (osiągająca wysokość ponad 14 metrów) i ogromna choinka.