Jedną z największych atrakcji Łodzi jest działający w tym mieście od 1973 roku Ogród Botaniczny. Można tu podziwiać piękne rośliny znajdujące się m. in. w alpinarium oraz w ogrodzie japońskim. Dużą atrakcją ogrodu jest palmiarnia, będąca jedną z najbardziej nowoczesnych w całej Europie.
Miejsce, w którym powstał ogród, w początkach XX wieku zajmowały szklarnie miejskie. Dziś ogród może pochwalić się paroma ciekawymi działami tematycznymi. Malownicze ukształtowanie terenu i niezwykłe rośliny, które można podziwiać na tym obszarze sprawiają, że ogród jest jednym z najbardziej popularnych miejsc spacerów dla mieszkańców Łodzi.
W centralnej części ogrodu można podziwiać typową zieleń parkową. Na uwagę zasługuje tu aleja lipowa. Pięknie prezentuje się ogród japoński, w którym wyróżniają się wiśnie japońskie oraz żywotnikowiec japoński. Rośliny typowe na terenów górskich można zobaczyć w tutejszym alpinarium. Tu znajduje się m. in. świerk kaukaski oraz niezwykła roślina – świerk serbski. Łódź może się pochwalić również piękną palmiarnią, która w latach 90-tych zyskała nowoczesne oblicze. Rośliny tropikalne, kaktusy oraz sukulenty są jej największą atrakcją. Szczególnie cenne są palmy, które liczą sobie ponad 130 lat.