Łódź jest miastem niezwykłym, a wycieczki po jego terenie mogą się okazać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii. W mieście tym na szczególne wyróżnienie zasługują zabytki techniki, w gronie których wyróżnia się Biała Fabryka Ludwika Geyera. To jeden z najcenniejszych skarbów przy słynnej ulicy Piotrkowskiej, oraz zabytek, który jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście. Co warto wiedzieć na jego temat?

Biała Fabryka to obiekt, który najpiękniej przypomina nam o potędze przemysłowego imperium Ludwika Geyera. Był on jednym z najbardziej znanych fabrykantów łódzkich, o którym do dziś krążą liczne legendy – niezbyt pochlebne dla tego przemysłowca. Ten ponury człowiek, nazywany „czarnym sepem”, odegrał jednak w dziejach Łodzi rolę bardzo ważną, a jego fabryka stała się miejscem, w którym wprowadzano wiele nowinek technicznych. Jedną z nich była maszyna parowa – pierwsze urządzenie tego typu na terenie Królestwa Polskiego. Osobie Ludwika Geyera Łódź zawdzięcza też pierwszą rezydencję, którą można nazwać pałacem przemysłowca. Obiekt ten powstał przy ulicy Piotrkowskiej, i choć już dawno utracił swą reprezentacyjną pierwotną formę, zapoczątkował modę na wznoszenie wielkich rezydencji, dzięki którym łódzcy fabrykanci podkreślali swą potęgę.

Najwspanialsza pamiątka, która do dziś przypomina o „czarnym sępie” i jego przemysłowym imperium, znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej. To Biała Fabryka, będąca dziś jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po tym mieście. Dziś w jej murach mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa – wyjątkowa placówka, dzięki której można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat gałęzi przemysłu, która w dziejach Łodzi odegrała bardzo ważną rolę. Na tyłach Białej Fabryki czeka druga atrakcja. To Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej – niezwykłe miejsce, na terenie którego można poczuć klimat dawnej, przedprzemysłowej Łodzi.